Kompanzasyon

Reaktif Bedel Muafiyeti

Elektrik faturanıza kompanzasyon reaktif tüketim bedeli yansıtılmışsa  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Kompanzasyon Yönetmeliği Reaktif Bedel Muafiyeti maddesi gereğince Kompanzasyon Reaktif Ceza İptali ile alakalı çalışmalar yapmaktayız. Kompanzasyon Reaktif Ceza İtiraz Dilekçesi  ve bir takım kompanzasyon hesap ve tasarımını kapsayan belgelerle Reaktif Bedeli Geri Ödenmektedir. Reaktif Ceza Nasıl Önlenir diye düşünmeyin. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Melih ARSLAN : 0505 926 52 90 // melih@arslanproje.net

Reaktif Ceza Sınırları Nedir

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Beşinci Bölüm Madde 16 ’ ya göre;

Kurulu gücü 50 KVA ‘nın altında olan müşteriler için

  • %33 Endüktif
  • %20 Kapasitif

Kurulu gücü 50 KVA ‘nın üzerinde olan müşteriler için

  • %20 Endüktif
  • %15 Kapasitif

Aktif güce oranla belirtilen yüzdelerde reaktif enerji kullanımı reaktif güç sınırları aşılması durumunda reaktif güç tüketim bedeli uygulanmaktadır.

Reaktif Ceza Nasıl Önlenir

Reaktif tüketim cezası nasıl önlenir sorusunun en basit cevabı kompanzasyon panosunun bakımı ve reaktif güç takibi ile bu ceza önlenebilir.

kompanzasyon reaktif bedel iadesi epdk kompanzasyon yönetmeliği

Elektrik sayaçları sürekli olarak tüketimlerinizi kaydetmekte ve bu tüketimlere göre faturalandırılmaktasınız. Kaydedilen tüketimler içerisinde;

  • Aktif Tüketim
  • Kapasitif Tüketim
  • Endüktif Tüketim

Kompanzasyon pano kontrollerinde bu tüketimleriniz ilk değerlendirmeye alınan kriterlerdir. Kompanzasyon kontrol ve revizyonları ile kapasitif cezadan kurtulabilir enerjinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

EPDK Kompanzasyon Yönetmeliği

31/12/2015 tarihli ve 29579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan , Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: 5999-3 sayılı Kurul Kararı ile “DAĞITIM LİSANSI SAHİBİ TÜZEL KİŞİLER VE GÖREVLİ TEDARİK ŞİRKETLERİNİN TARİFE UYGULAMALARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR” yönetmeliğine göre, İşyerinizde yer alan Kompanzasyon sisteminizin sağlıklı çalışmaması, arızalanması sonucu dönem elektrik faturanızda reaktif tüketim cezası olması durumunda yılda 1 kereye mahsus cezanın iptal edilmesi ve para iadesinin alınması mümkündür.

Kompanzasyon Reaktif Bedel İade Dilekçesi

Dağıtım şirketine sonra ki dönemler için ceza ya sebep olabilecek durumları ortadan kaldırdığınızı bir Elektrik Mühendisi yardımı ile başvurmanız durumunda dilekçeniz işleme alınır ve reaktif bedelin iadesi yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu